6 dalykai, kuriais privalau rūpintis, jog būčiau ir likčiau sveikas?

Atnaujinta: 2020 m. lapkričio 21 d.

Žmonės kasdien yra atakuojami pasiūlymų, kaip gyventi sveikiau: nuo įvairiausių papildų iki produktų, kurie žada stebuklingus rezultatus. Kiekvienas taip vadinamas ekspertas turi savo patarimų ar paslapčių, kaip ir kur atrasti tą sveikatos šaltinį. Tokia informacijos gausa priverčia žmones pasiklysti: kuo tikėti, o kas tik bando parduoti ir apgauti ? Kokie konkretūs veiksniai gali padėti išlikti sveikiems ? Šiame straipsnyje aptarsime patvirtintas rekomendacijas ir kaip šių rekomendacijų derėtų laikytis tam, kad be reikalo neleistumėte nei savo pinigų, nei savo brangaus laiko ten, kur nereikia.

Prieš pradėdami, pirmiausia išsiaiškinkim, kas yra „sveikata“ ? Dauguma žmonių kalba apie tai, bet to apibūdinti – negali. Ši sąvoka aptarinėjama jau labai ilgai, tačiau mes pasiremsime 2011 m. straipsniu BMJ, Huber, et al., ten diskutuojama, jog sveikata yra „Gebėjimas adaptuotis ir reguliuoti bei kontroliuoti save esant psichologiniams, emociniams ir fiziniams iššūkiams“ Toks apibūdinimas ypatingas tuo, kad žmogus geba PATS, turėdamas reikiamą žinių bagažą, tvarkytis su iškilusiomis problemomis. Kitaip tariant, kiekvieną žmogų mes stengiamės išugdyti taip, kad jis, turėdamas būtiniausius įrankius ir įgūdžius, pasitikėdamas savimi, galėtų atsirinkti tai, kas reikalinga jo sveikatai.

Taigi, pagrindiniai dalykai, padedantys išlaikyti ilgaamžiškumą ir sveikatą:

- Reguliarus sportas ir kita fizinė veikla pagal sveikatos rekomendacijas

- Sveiko kūno svorio ir raumeninės masės palaikymas

- Kokybiškas ir pakankamai ilgas miegas

- Rūkymo ir kitų narkotinių medžiagų vengimas

- Reguliarūs kraujo tyrimai

- Kuriami prasmingi santykiai su žmonėmis, taip pat ir įvairios socialinės veiklos, streso valdymas.


Kaip matote, visos šios rekomendacijos pakankamai bendros ir nesifokusuoja į jokius konkrečius medikamentus, papildus ar maisto produktus. Taip yra ne todėl, kad mes slepiame kažkokį magišką būdą, kaip likti ir būti sveikiems, taip yra todėl, kad mes stengiamės žmones išmokyti paprastą dalyką: nėra vieno, lengvo būdo, kaip išspręsti sudėtingas ir kompleksiškas sveikatos problemas. Žmonės, siūlantys tokius būdus ar priemones dažniausiai sėja pavojingas idėjas, kurios geriausiu atveju atitolins jus nuo veiksmų, kurių verta imtis ilgaamžiškumo ir rezultato vardan.

Taigi čia aptarsime ir išplėsime visas šias rekomendacijas ir duosime jums paprastus ir lengvai įvykdomus veiksmus, bei patarimus, kaip ir nuo ko pradėti.

1. Užsiimti reguliaria fizine veikla.

Iš tiesų, vienas pagrindinių mirties rizikos faktorių, be tabako vartojimo, aukšto kraujospūdžio bei nutukimo, yra žemas fizinis aktyvumas. Mažiau negu 20% žmonių atitinka šiuos reikalavimus, o blogiausia – didžioji dauguma specialistų net nežino, kad tokie reikalavimai egzistuoja.

Fizinis aktyvumas ypatingas ne tik tuo, kokią naudą jis atneša sveikatai ir kaip apsaugo nuo ligų, tačiau ir tuo, kad net ir susirgus, fiziškai aktyvūs ir pakankamai raumeninės masės turintys žmonės, su liga kovoja daug efektyviau. Senatvėje, ypač dažna problema yra sarkopenija arba kitaip tariant - raumenų nykimas. Toks procesas paskatina senėjimą, ankstyvesnę mirtį ir žmogų prikausto prie sofos. Negana to, kad toks žmogus jau sunkiai vaikšto, jo kūnas būna per daug silpnas kovoti su virusais ir bakterijomis ar kitomis ligomis.

Šiandien mes turime bendras fizinio aktyvumo rekomendacijas:

a) 150 – 300 minučių žemo - vidutinio intensyvumo aerobinė fizinė veikla (ir/arba);

b) 75 – 150 minučių aukšto intensyvumo aerobinė veikla, taip pat;

c) Sportas su svoriais mažiausiai dvi ir daugiau dienų per savaitę

Žmonės, kurie atitinka šias gaires yra ne tik sveikesni, bet ir daug rečiau serga įvairiomis širdies ligomis, lengviau tvarkosi su nutukimu, aukštu kraujospūdžiu, diabetu. Jei tik galėtume visai populiacijai įdiegti vieną svarbų dalyką, tai būtų fizinė veikla, jos svarba mūsų gyvenimuose ir teigiama įtaka sveikatai.

Jei norite daugiau sužinoti apie sportą, mes sukūrėme PDF programą pradedantiesiems, tiek vyrams, tiek moterims, kurioje galite rasti pagrindines fizinės veiklos rekomendacijas, aerobinės veiklos gaires, mityba bei dvi sporto programas: dviejų ir trijų dienų.